Birgün: Sanatçılardan Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’ya destek ziyareti

50

Ankara’nın Yüksel Caddesi’ne oturma eylemlerini 66 gün önce açlık grevine dönüştüren akademisyen Nuriye Gülmen ve öğretmen Semih Özakça’ya toplumun değişik kesimlerinden destekler sürüyor.

Yüksel Caddesi’nde bir araya gelen sanatçılar, Oyuncular Sendikası üyeleri ve CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal bir basın açıklamasıyla Gülmen ve Özakça’ya desteklerini sundular.

Oyuncular Sendikası Genel Sekreteri Tilbe Saran, destek ve dayanışma ziyareti sonrasında BirGün’e yaptığı açıklamada, Gülmen ve Özakça’ya verdiği desteği ifade etti.

Saran açıklamasında şu sözleri sarf etti:

“Oyuncular toplumun vicdanıdır. Biz buraya vicdan nöbetini devralmaya geldik. Nuriye ve Semih’e ses vermeye geldik. Haklı direnişlerinin daha görünün olması, duymayan kulakların duymasını sağlamak için geldik. Aç kalmaya değil, açlığa mahkum edilmişlerdir. Onların yanındayız, bir an önce işlerine, öğrencilerine kavuşmalarını diliyoruz. Herkesin evlerine ekmek götürme hakkı vardır. Bu hak kimsenin elinden alınmaz. Bu hak ellerinden alınamaz. Bir an önce KHK ile yapılan yanlıştan dönülmesini diliyorum. Onların direnişinden güç alıyoruz.”