66

Avrupa Konseyi, Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın serbest bırakılması çağrısında bulundu.

Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Thorbjorn Jagland, KHK ile ihraç edildikleri için açlık grevi başlatan eğitimcilerin serbest bırakılmasını talep etti.

Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) üyeleri ile bir araya gelen Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Jagland bu görüşmede Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın durumuyla ilgili Türkiye Başbakanı ile iletişime geçeceğini belirterek “Başbakan Yıldırım’ı arayıp Gülmen ve Özakça’nın serbest bırakılmalarını isteyeceğim” dedi.

Haklarında “örgüt üyeliği” ve “örgüt propagandası yapma” suçlamaları bulunan Gülmen ve Özakça “tutuklanmamaları halinde adaletin işleyişine zarar verebilecekleri” gerekçesiyle 23 Mayıs’ta tutuklanmıştı. Gülmen ve Özakça’nın davası 14 Eylül’de görülmeye başlanacak.

Açlık grevinin 111. gününde 111 imza

Öte yandan, Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın açlık grevinin 111. gününde 111 aydın, sanatçı ve milletvekili Nuriye ve Semih’in işlerine geri dönmeleri için gazetelere ilan vererek yetkililere çağrı yaptı. İlanda “Nuriye ve Semih ölmesin. Çalışma hakları geri verilsin. Okullarına dönebilmeleri ve hayatlarına devam edebilmeleri için devletin gereken adımları atmasını istiyoruz. Adalet ve demokrasi bunu gerektirir.” dendi.

Süleyman Soylu’dan imzacılara: Neyin altına imza attığınızın farkında mısınız?

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, twitter hesabından paylaştığı mesajla, Hürriyet, Cumhuriyet ve Evrensel gazetelerine ilan veren 111 imzacının “terör örgütü üyelerine hamilik” ettiğini ifade etti. Soylu, DHKP-C terör örgütüne üye olmakla suçlanan ve davalarının görülmesine henüz başlanmayan Gülmen ve Özakça için “Nuriye ve Semih ölmesin. Çalışma hakları geri verilsin” diyen imzacıları “hakimlere savcılara güvenmiyorsunuz” diyerek suçladı.